Pár rad na cestu

Chtěla jsem napsat pár užitečných rad a informací při cestování autem nebo letadlem do slunného Španělska na vysněnou řeku RIO EBRO. Možná se vám bude něco hodit. Připomínky nebo dotazy ráda odpovím na e-mailu: hancakov@seznam.cz 

Cesta autem

Přijet autem je výhodné pro ty rybáře, kteří si chtějí dovézt vlastní vybavení. Sbalíte si všechno potřebné sebou - na rozdíl od letadla, kde jste omezeni povolenou hmotností zavazadla. Je potřeba mít sebou zelenou kartu, řidičský průkaz, malý technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení. Cesta je sice zdlouhavá, ale většina vede po dálnicích. Z Prahy je to k nám asi 1990 km, což zabere zhruba 20-22 hodin. 

Doporučuji tuto trasu: Praha-Norimberg-Karlstuhe-Mulhouse-Lyon-Nimes-Perpinan-Girona-Barcelona-Leida-Fraga-Mequinenza. V navigaci si raději zadejte Mequinenza (když si zadáte Caspe, tak některé navigace vás vedou druhou stranou přes hory po úzkých silnicích).

V Německu jsou oproti většině okolních Evropských států řidiči osobních automobilů od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. Platí se pouze u vozů nad 12 t a to v podobě elektronického mýtného. Rychlost na dálnici není nijak  omezená. Je pouze doporučená a to 130 km/h. Počítejte s tím, že čerpací stanice nejsou tak četné jako u nás. Naštěstí před benzínkou často narazíte na ceduli upozoňující, jak daleko je další čerpačka.

Ve Francii se platí mýtné, které je poměrně vysoké. Výše poplatku se tak odvíjí od skutečně projetých kilometrů dálnice. Ceny činí průměrně 7 euro za 100 km. Vyzvednete si lístek u mýtné brány při vjezdu na dálnici a platí se na výjezdu. Mýtnice je značená PEAGE. Na dálnici ve Francii je povolená rychlost 130km/h, za deště 110 km/h. Dálnice jsou většinou tříproudé. Radary jsou značené. Pokuty za prohřešky jsou velmi vysoké. Ještě upozornění, kdo má řidičský průkaz méně jak dva roky, pro toho platí omezená rychlost 110 km/h. Nesmí se používat antiradary!

Ve Španělsku je povolená rychlost na dálnici 120 km/h. Na víceproudých silnicích 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h. Pokuty musíte zaplatit na místě. Pokud nejste schopni pokutu zaplatit, tak vám policie může zadržet vůz do doby, než pokutu zaplatíte. Mýtné se platí stejným způsobem jako ve Francii. Úsek z Barcelony do Fragy je možno projet i po neplacené silnici. Ta je značená A-2 (placená AP-2). Ušetříte tím asi 17 euro (podle sezóny).

Přespat na dálnici v Německu, Francii tak ve Španělsku není problém, ale doporučuji osvětlené odpočívadlo. Benzinky bývají většinou otevřené non-stop. Není to ale pravidlo, proto počítejte s rezervou a natankujte, pokud je to možné, během dne. Pohonné hmoty a mýtné můžete platit hotově nebo mezinárodní platební kartou. 

Za jednu cestu zaplatíte celkem poplatky asi 85 euro za osobní automobil.

Jak se k nám dostanete z Barcelony?

V Barceloně se dáte na silnici značenou A2. Je to silnice Barcelona - Zaragozza. Můžete využít i dálnici AP2 (placená, cca 10-13 euro). Kvalita neplacené dálnice je vynikající, o takových silnicích se nám v ČR může jenom zdát. Rozdíl mezi nimi je snad takový, že na placené je menší provoz a je skoro bez kamiónů. Pojedete asi 200 km po dálnici a sjedete si na sjezdu FRAGA-MEQUINENZA. Potom pojedete dál do městečka Mequinenza. Projedete městem až nakonec a pak přeejedete most. Za mostem je už ukazatel - Caspe. Po této silnici pojedete dál a na 278 km hned za svodidly odbočíte vpravo a vydáte se po polní cestě dolů směrem k vodě. Spodní dům hned u vody je náš kemp.

Cesta letadlem

Výhodou cestování letadlem je, že je to rychlé a pohodlné. Letenky vám rádi zajistíme. Z ČR létá společnost Vueling a ČSA. Ze Slovenska a Polska létá nízkonákladová společnost Wizzair. Cena letenky se pohybuje podle sezóny a obsazenosti letadla. Neustále se ceny letenek mění a vyplatí se je sledovat na internetu. Neplatí pravidlo: čím dříve si zakoupíte letenku, tím je levnější. Každá letecká společnost má jiné podmínky pro cestování. Je potřeba si je důkladně pročíst. Mimo jiné se liší povolenou hmotností přepravovaných zavazadel, nebo jejich cenou.  Zavazadla už většinou nejsou v ceně letenky. Do letadla si můžete vzít 5-10 kg a druhé zavazadlo 15-23 kg ( jak už jsem se zmiňovala, každá letecká společnost má jiné přepravní podmínky). Pruty se balí do tzv. tubusů. Odbavují se zvlášť, platí se za ně jako za sportovní vybavení. Většinou se vyplatí si pruty od nás půjčit. Ceny za nadměrná zavazadla a sportovní vybavení mají letecké společnosti dost vysoké. 

Do Barcelony pro vám můžeme po dohodě přijet, nebo si můžete půjčít auto v půjčovně. Do Caspe je to z Barcelony asi 250 km. TIpy na půjčovny aut: AVIS, HERTZ, EUROPCAR, NATIONAL ATESA, TRAVEL JIGSAW. Každá letecká společnost má odkazy rovnou u rezervace letenek. Cena se odvíjí podle sezóny a typu auta. Rezervuje se on-line na internetu. Platí se kartou na místě a je potřeba mít na kartě dostatečný limit, protože na kartě blokují vratnou kauci, kterou vrací při vrácení vozu. Některé kanceláře půjčoven aut najdete také v přízemí terminálů B a C v Barceloně. Máme dobrou zkušennost s tím, že nám zákazníci dají vědět, když letadlo letí "na čas" . Předejdeme tomu, že zbytečně čekáme na letišti v Barceloně. ​

Ať už se rozhodnete jet autem nebo letět letadlem, přeji Vám příjemnou a bezpečnou cestu!